RSS Feed

Pomiar prędkości ruchu gazów i cieczy

14 listopada 2018 by plecto

Anemometry to stosunkowo proste narzędzia, które służą do pomiaru prędkości ośrodka płynnego lub gazowego. Na co dzień najczęściej spotykamy się z pomiarem prędkości wiatru, a urządzenia do tego skonstruowane, są bardzo proste i mają charakter wiatraczków.

Pomiary w praktyce

Prędkość wiatru to oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej zastosowań tego typu urządzeń. W warunkach codziennej działalności gospodarczej zazwyczaj stawia się przed nimi znacznie większe wymagania. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby pomiar wydajności wentylacji, który polega po prostu na umieszczeniu sondy w przewodzie wentylacyjnym, określenie prędkości obrotowej skrzydełek wiatraka wbudowanego w sondę (anemometr skrzydełkowy) i po podzieleniu uzyskanej wartości przez czas pomiaru uzyskujemy wielkość przepływu powietrza w systemie wentylacji. Dokładnie takie same zjawisko można wykorzystać w przypadku płynów przepływających przez rurkę czy płynących w danym kanale.

Pomiar prędkości ruchu gazów i cieczy

Typy mierników

Najpopularniejszy jest oczywiście anemometr obrotowy, czyli urządzenie mierzące prędkość gazów i płynów poprzez prędkość obracania się wiatraka lub czas. Wykorzystywać możemy też mierniki:

  • Wychyłowe – zwisająca blaszka odchyla się od poziomu w zależności od siły naporu ośrodka;
  • Ciśnieniowe – np. rurka Pitota, w której poruszający się ośrodek zmienia swoje ciśnienie;
  • Cieplne – badające tempo odbioru ciepła z podgrzewanej elektrycznie płytki;
  • Ultrasonograficzne – wykorzystujące efekt Dopplera, czyli zmianę częstotliwości dźwięku w zależności od ruchu ośrodka, w jakim dźwięk się rozchodzi.

W praktyce można wykorzystywać także pomiary ultradźwiękowe polegające na tym, że jeśli w ośrodku ustawi się dwa czujniki i zarazem emitery, które będą wysyłały sygnały ultradźwiękowe, zazwyczaj o częstotliwości 40kHz, czas potrzebny na dotarcie z czujnika A do B będzie się różnił od czasu dotarcia sygnału z czujnika B do A w zależności od tego, jak zachowuje się ośrodek, w którym fale dźwiękowe się rozchodzą. Rozchodzenie się dźwięku będzie opóźnione lub przyspieszone przez ruch wiatru.

Podobne wpisy:


Brak komentarzy »

No comments yet.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.