RSS Feed

Polskie uwarunkowania mieszkaniowe

24 sierpnia 2016 by plecto

Polskie uwarunkowania mieszkanioweOstatnie badania statystyczne potwierdzają, że w krajach zachodniej Europy standardem jest już zamieszkiwanie jednej rodziny na przestrzeni powyżej stu metrów kwadratowych. Taka przestrzeń życiowa dla czasami wielopokoleniowej rodziny uznawana jest tam za absolutne minimum do tego, aby każdy mógł się w miarę komfortowo i szczęśliwie rozwijać.

Mieszkania dla rodziny

Pod tym względem Polska ma jeszcze bardzo daleką drogę do przejścia, ponieważ te same badania pokazują, że w Polsce taka średnia wielkość mieszkania nowe Wrocław oddawanego do dyspozycji rodziny nadal nie przekracza sześćdziesięciu metrów kwadratowych. Dlatego deweloperzy Wrocław mają dzisiaj poważny dylemat do rozwiązania – budować dużo większe i nowocześniejsze apartamenty, które są jednocześnie znacznie droższe i mieć ewentualnie problem z ich późniejszą sprzedażą, czy może tworzyć mieszkania mniejsze, ale bardziej dopasowane do możliwości finansowych przeciętnej rodziny. Ostatecznie przeważnie wygrywa scenariusz pośredni, w ramach którego developer Wrocław stara się postawić w atrakcyjnej lokalizacji niewysoki, maksymalnie trójkondygnacyjny budynek, w którym znajdować będą się zarówno apartamenty powyżej stu metrów jak i mające połowę tej powierzchni kawalerki dla singli i innych nabywców nie potrzebujących takiej przestrzeni.

Kredyt hipoteczny

Kwestią decydującą ostatecznie o możliwości nabycia danego lokalu, jest szans na otrzymanie dużego wsparcia finansowego ze strony banku komercyjnego. Kredyty hipoteczne to dla wielu banków najbardziej opłacalne produkty, jednak nie każdy klient może dzisiaj liczyć na otrzymanie takiego wsparcia. Ostatnio na całym świecie przetoczyła się fala niewypłacalnych kredytów hipotecznych, więc obecne banki o wiele dokładniej analizują możliwości finansowe poszczególnych wnioskujących. W Polsce dodatkową zachętę dla banków komercyjnych stanowi specjalny rządowy program mieszkaniowy, w ramach którego skarb państwa bierze na siebie część kosztów takich jak oprocentowanie kredytu, aby większa ilość obywateli miała szansę na pozytywne przejście weryfikacji zdolności kredytowej.

Podobne wpisy:


Brak komentarzy »

No comments yet.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.