RSS Feed

Jakie żarówki najlepiej wykorzystać w mieszkaniu?

21 lutego 2018 by plecto

Jakie żarówki najlepiej wykorzystać w mieszkaniu?Chyba nikomu nie wydaje się, by mógł żyć w całkowitej ciemności. Właśnie z tego powodu Edison wynalazł żarówkę, która miała dawać ludziom nowe możliwości.

Wynalazek okazał się strzałem w dziesiątkę – jej tradycyjna wersja przez długi czas była wykorzystywana w rozmaitych domostwach i świetnie spełniała swoją rolę. Nowe technologie przyniosły jednak nowe rozwiązania. Obecnie najczęściej stawia się na żarówki energooszczędne, LEDowe lub halogenowe.

Które z nich warto wybrać do domu lub mieszkania?

 

Ten rodzaj żarówki sprawdzał się przez wiele, wiele lat, dlatego na pewno trzeba na niego zwrócić uwagę podczas wybierania źródła światła do swojego mieszkania. Emituje on światło o ciepłej, białej barwie, która umożliwia doskonałe odwzorowanie kolorów otoczenia (rzadko spotykane w przypadku innych żarówek). Niestety, jej dużą wadą jest energochłonność, dlatego też, jeśli dbamy o oszczędność prądu, lepiej postawić na zupełnie inne rozwiązanie. Nic dziwnego, że tak mało osób decyduje się obecnie na wybór tradycyjnych żarówek, które przecież były kiedyś bardzo modne i, co najważniejsze, niezastąpione. To ten wariant żarówki, który świeci dużo jaśniej niż jej podstawowa forma. Jest to możliwe dzięki wypełnieniu halogenem (zwykle chodzi tutaj o jod), który wchodzi w reakcję z wolframem. Na ich korzyść przemawia też znacznie dłuższy czas działania (niekiedy są lepsze od tradycyjnych modeli o trzy, cztery razy) oraz światło, które wraz z upływającymi godzinami i dniami, ani trochę nie słabnie. Ich światło okazuje się też intensywniejsze, a przez to sprawia wrażenie bielszego niż w przypadku zwykłych modeli. Właśnie, dlatego często są wykorzystywane w łazienkach, gdzie potrzebne jest mocne oświetlenie.

Popularne rodzaje oświetlenia

Żarówki energooszczędne to inaczej świetlówki. Należą one do klasy żarówek wyładowczych. Zwykle jej elementami są specyficznie wygięte rurki, choć obecnie zdarzają się modele, które do złudzenia przypominają kształtem żarówki tradycyjne. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one zaoszczędzić spore ilości energii. Niestety, ich barwa światła jest dosyć uciążliwa i często męczy oczy. Nierzadko wykorzystuje się je w biurach. Obecnie coraz więcej osób decyduje się jednak na oświetlenie LED. Okazuje się ono najbardziej trwałe, a przy tym nie zużywa zbyt wielkich ilości energii. Jeszcze do niedawna były wykorzystywane wyłącznie w lampkach nocnych i niewielkich sprzętach, teraz jednak świetnie sprawdzają się, jako główne źródło światła w sporych pomieszczeniach.

Podobne wpisy:


Brak komentarzy »

No comments yet.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.