RSS Feed

Jak dobrze pomalować sufit?

30 maja 2016 by plecto

Podczas malowania, tak jak i podczas wykonywania innych prac, liczy się precyzja, a źle pomalowany sufit, może popsuć cały efekt końcowy remontu i zniweczyć trudy naszej pracy. Poprawianie śladów pędzla czy wałka na suficie jest trudne do wykonania, bo zazwyczaj pozostałe powierzchnie pomieszczenia mamy już pomalowane i groziłoby to ich zachlapaniem.

Dlatego jeśli malowanie sufitu ma zakończyć się sukcesem, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. A więc jak pomalować sufit?

1. Wybór farby

Do malowania sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych. Dobrze kryją, łatwo rozprowadzają się, są trwałe i zmywalne. Mamy do wyboru głównie: farby akrylowe, farby winylowe i farby lateksowe. Najczęściej do malowania sufitu wybierana jest biała farba. Uważam, że jest to słuszne, ponieważ biel bardzo dobrze podkreśla kolorystykę ścian, ale mogą być również sufity kolorowe. Dobrze dobrany kolor do pozostałych elementów wyposażenia może bardzo uatrakcyjnić pokój, nadać atmosferę i podkreślić indywidualny styl domowników.

2. Przygotowanie prac

Musimy przygotować pędzle, wałki, taśmy malarskie i folie zabezpieczające i oczywiście odpowie ubranie ochronne oraz drabinę.

Wszystkie powierzchnie narażone na pochlapanie należy osłonić folią oraz okleić taśmą. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu żyrandola.

Dobrze jest też usunąć stare warstwy farb. Powierzchnie malowane uprzednio farbami klejowymi najpierw zwilżamy wodą za pomocą pędzla, czekamy aż napęcznieją, a następnie usuwamy farbę szpachelką. Farby emulsyjne wystarczy dokładnie zmyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Powierzchnię, którą chcemy malować, musimy dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczów.

3. Malowanie

Malowanie sufitu rozpoczynamy od malowania pędzlem narożników oraz miejsc trudno dostępnych. Pozostałą prostą płaszczyznę najlepiej malować wałkiem w równoległe pasy np. w kierunku północ – południe. Drugą warstwę należy nałożyć prostopadle do poprzedniej, a więc w kierunku wschód – zachód. Da to gwarancję, że sufit będzie perfekcyjnie pomalowany i że nie powstaną na nim widoczne smugi.

Z malowaniem ścian dobrze jest jednak poczekać aż sufit wyschnie.

Jeśli po wyschnięciu, nie widać miejsc, które by wymagały poprawy, można zająć się kolejnym etapem remontu.

Podobne wpisy:


Brak komentarzy »

No comments yet.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.