RSS Feed

Farby gruntujące i grunt pod farbę

14 kwietnia 2017 by plecto

Farby gruntujące i grunt pod farbę

Chociaż gruntowanie wydaje się czynnością prostą i oczywistą, wśród fachowców istnieje bardzo wiele opinii na temat tego, kiedy należy je stosować. Wszyscy jednak zgodni są co do dwóch przypadków: gruntowania świeżo położonych tynków oraz podłoża, które się obsypuje i pyli.

W przypadku tynków farba gruntująca wyrównuje chłonność podłoża oraz sprawia, że po malowaniu farbą uzyskuje się bardziej jednolity kolor. Natomiast przy obsypującym się podłożu powoduje zespolenie cząsteczek i pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię gotową do malowania. Dzięki temu znacznie poprawia się przyczepność farby nawierzchniowej.

Grunt

Grunt pod farbę ma przede wszystkim wzmocnić podłoże i zmniejszyć jego chłonność. Przeznaczony jest głównie dla nowych ścian wykańczanych materiałami o wysokiej chłonności, np. tynkami gipsowymi czy płytami kartonowo-gipsowymi. Gips i podobne materiały bardzo silnie wchłaniają wilgoć, przez co farba dekoracyjna może wysychać nierówno i na ścianie pojawiają smugi, przebarwienia i inne niechciane „ozdoby”. Położenie gruntu pod farbę pozwala na uniknięcie takich sytuacji, ponadto wzmacnia podłoże poprzez związanie luźnych cząstek i znacznie ogranicza pylenie. Ponadto uzyskuje się dzięki temu jednakowy kolor powierzchni z płyt, ponieważ przed gruntowaniem mają one inny kolor niż biała szpachla na łączeniach i wkrętach, co może mieć wpływ na ostateczny efekt dekoracyjny.

Kiedy stosować farby gruntujące

Farby gruntujące zalecane są w przypadku ścian odnawianych (np. przy zmianie koloru) i spełniają podobne funkcje, co grunt- wzmacniają podłoże, wiążą luźne cząstki i poprawiają przyczepność, tworzą jednolity kolor i mają znaczny wpływ na oszczędność farby dekoracyjnej, ponieważ zmniejszają ilość nakładanych warstw. Farbę gruntującą nakłada się na powierzchnię starannie oczyszczoną i odtłuszczoną, co ma decydujący wpływ na trwałość powierzchni. Zazwyczaj wystarcza tylko jedna warstwa- chyba, że zalecenia producenta są inne. Po nałożeniu konieczne jest odczekanie około 4 godzin, co jest niezwykle istotne- położenie warstwy dekoracyjnej wcześniej może sprawić, że grunt nie spełni swojej funkcji.

Podobne wpisy:


Brak komentarzy »

No comments yet.

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.