RSS Feed

Na jakie opłaty musimy się przygotować przy rachunku bankowym

1 lutego 2018 by plecto

Na jakie opłaty musimy się przygotować przy rachunku bankowymWiększość aktywnych zawodowo Polaków posiada konto osobiste w banku. Współcześnie stało się to niemal nieformalnym wymogiem, a z pewnością powszechną praktyką.

Zanim jednak wybierzemy jeden z banków i założymy w nim konto. Powinniśmy poznać pełną tablicę opłat za jego prowadzenie.

Czy istnieje konto za zero?

 

Do niedawna praktycznie każdy bank życzył sobie od nas opłaty za samo prowadzenie konta. W miarę jak rosła konkurencja koszt ten był konsekwentnie redukowany. Współcześnie mało który bank nie daje nam możliwości zwolnienia z opłat a konto internetowe możemy mieć nawet za darmo. Nieco inaczej ma się rzecz z przelewami. W niektórych placówkach, jeżeli wykonujemy jest poprzez Internet, są one darmowe. Jednak gdy planujemy zrobić przelew w siedzibie banku to zostaniemy zmuszeni do uiszczenia opłaty. Najczęściej jednak mamy do dyspozycji pakiet darmowych przelewów i dopiero po jego wykorzystaniu musimy się liczyć z jakimikolwiek opłatami.

Rachunek, a korzystanie z bankomatu

 

Musimy się też liczyć, że niektóre placówki bankowe zażądają od nas zapłaty za posiadanie karty debetowej. Większość jednak albo pozwoli nam mieć ją za darmo, albo stworzy prosty system, dzięki któremu nie będziemy zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów. System ten związany jest z ilością transakcji, które musimy co miesiąc wykonać przy użyciu karty lub też daną kwotą, jaką musimy wydać bezgotówkowo. Najwięcej pułapek czeka na nas przy okazji wypłaty środków z bankomatu. O ile w przypadku bankomatów należących do danego banku zawsze uczynimy to bezpłatnie, o tyle nie jest to takie oczywiste, kiedy chodzi o bankomaty innych placówek. W większości wypadków koszt wyjęcia pieniędzy będzie tu wysoki i prowizja wynosić może od jednego do dziesięciu złotych za jedną operację. Musimy przede wszystkim dokładnie dopytać naszego doradcę bankowego o koszty związane z wyjmowaniem pieniędzy, a na własną rękę sprawdzić ile bankomatów w naszym miejscu zamieszkania posiada bank, w którym chcemy założyć konto. Biorąc bowiem pod uwagę, że średnia wysokość wypłacanej sumy to w Polsce pięćdziesiąt złotych to prowizja w wysokości dziesięciu złotych jest dla nas skrajnie nieopłacalna.

Podobne wpisy:


Brak komentarzy »

No comments yet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *